Mech

Mech jest piękną ozdobą ogrodów w doniczkach, należy jednak pamiętać, że będzie on dobrze rósł, gdy spełnione będą następujące warunki:

  • kwaśne pH gleby
  • ciężka i zbita gleba
  • zacienienie
  • duża wilgotność

Kiedy wystawimy go na silne działanie promieni słonecznych może zmienić kolor na brunatny, a zbyt słabe podlewanie sprawi, że uschnie.

Zatem trudno będzie w dobrych warunkach rosnoć razem sukulentom i mchom. Sukulenty wymagają bowiem suchego podłoża o zróżnicowanym składzie oraz dobrego nasłonecznienia. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie mchu i sukulentów w doniczce z kilkoma poziomami (do nabycia tutaj [klik]), a w każdym stworzyć warunki odpowiednie dla danej rośliny.

Nie sprzedajemy mchu w naszym sklepie, do przykładowych realizacji oraz zdjęć użyliśmy mchu, który sami zebraliśmy na terenie prywatnego ogrodu i działki rekreacyjnej. Podkreślamy jednak, że mchu nie wolno zbierać w lesie, gdyż art. 153. znajdujący się w XIX rozdziale Kodeksu wykroczeń – Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe, stwierdza, że kto w nienależącym do niego lesie zbiera mech, ściółkę, gałęzie, trawę, wrzos, zioła, a nawet szyszki podlega karze grzywny do wysokości 250 zł. Za złamanie tych przepisów możemy zostać ukarani przez straż miejską lub leśną. W dodatku istnieją gatunki mchu, które są również prawnie chronione, należy do nich m.in. mech torfowiec. Gatunek w latach 2001–2004 objęty był w Polsce ochroną częściową, później w latach 2004–2014 ścisłą ochroną gatunkową. Od roku 2014 ponownie wpisany na listę gatunków roślin objętych ochroną częściową w Polsce (na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin).

Pamiętajcie o tym wybierając się na spacer w poszukiwaniu dodatków do Waszych wróżkowych ogródków.

Jeśli zdecydujecie się na zasadzenie mchu, podpowiadamy jak najlepiej go zbierać, aby nie uszkodzić korzeni. Posłuży Wam do tego widelec 🙂

IMG_0226-1 IMG_0232  IMG_0234

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *